Na nabídku

ŠOTOUŠ A ŠOTOUŠENÍ


Kdo je ten šotouš a kde se tu vzal? No, šotouš je původně nadávka. I dneska (2008) se s touto verzí použití setkávám. Jde vlastně o extrémního příznivce dopravy - ať už je jakákolliv. Podle mě jde o upravený slovo šotek tak, aby vyjadřovalo něco relativně hanlivého. Avšak se postupem času toto označení specifikovalo na všechny příznivce dopravy. Jako nadávka je nyní používána zespřežkovaná verze označení - schotousch.

V anglofonních zemích jsou šotouši označování jako railfans nebo train-spotters.

VHD

Osobně se považuju za šotouše kolejového se specializací na tramvaje, nejlépe však novější. Nejsem takový příznivec páry, mám radši dehet.
Jako druhou specializaci mám dopravní stavby všeho druhu, zvláště tunely jsou takovou rodinnou degradací.

Kaštane substrátový

Šotouše lze poznat dle foťáku, někdy stativu a degradace výrazivem (díky ní ostatně každého). Převládají z oboru jeho koníčka (železnice), takže výrazy jako autoblok, tágo (ne to od kulečníku), krokodýl či právě substrát prokládá do své řeči více, než by sám chtěl. Nyní proto pomalinku vytvářím slovník všech mnou zachycených šotopojmů (aby občas běžný smrtelník rozumněl).

Označení ostatních cestujících za substrát často nebere jako nadávku na své okolí ale glosu exministra Římana (pokud ovšem standartní cestující u zvláštní jízdy nezavazí v záběru). Tu Říman vyslal po informaci, že vlaky už nikdo nejezdí ("Ty vlaky jsou dobrý leda tak pro převážení hromadných substrátu"). Logika zafungovala a za "substrát" byla označena halda bytostí přesypávajících se z a do vlaků na velkých pražských nádražích (no klidně i jinde). K oslovení kaštani lid přišel pravděpodobně v pražské podzemce (zdroj snad zjistím a uvedu).

Další libůstky

Na divokém východě (bohužel tedy i v ČR) šotouše nepřekvapí zpoždění vlaku přes 45 minut a zajímá se, co se kde událo a jak na (mimo)řádnou situaci zareaguje dopravce (tedy ČD). Pak mu často chybí buď kredit nebo signál na připojení k diskuzním fórům, aby se s ostatními podělil o zážitky přímo z terénu (pokud teda má dostačující mobil s WAPem a ví o k-repu v mobilu). Permanentně mu chybí mapa z Babitronu. Pokud drží foťák, je lepší se mu klidit z cesty, neb jizva od stativu na hlavě není nejlepší suvenýr ze zvláštní jízdy. V běžném provozu se ale snaží nevyletět, když mu do připraveného záběru na nádraží někdo z cestujících vleze (nádražáci to většinou znají a tak nelezou dřív něž je foťák skloněn). Jsou ochotni dokonce pořádat zvláštní akce, aby se projeli nebo si cvakli osobní vlak tam, kde ho běžně nikdo nevidí (ŠoDo). Jindy se zase dohodnou a odjedou projíždět zahraniční provozy (Dromolog v západní Evropě (vlaky.net) nebo tým Pražských tramvají na Slovensku). Ani bych se nedivil, kdyby nám stanovili jako diagnózu "permanentní zájem o dopravní prostředky a věci s tím související".

Links:

12-04-22_Fichtelbergbahn.htm12-04-22_Fichtelbergbahn.htm12-10-28_Chemnitz_muzeum.htm12-10-28_Chemnitz_muzeum.htm13-08-10_35let_metra_A.htm13-08-10_35let_metra_A.htm
14-04-25_50letPantografu.htm14-04-25_50letPantografu.htm15t_praxe.htm15t_praxe.htmarchiv.htmarchiv.htm
pribeh.htmpribeh.htmsendrazice.htmsendrazice.htmsotouseni.htmsotouseni.htm

Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com