Vybrat dobrý prohlížeč je základ kvalitního prohlížení. Tady jde o prohlížeče a prohlížení webu. Každý má nějaké výhody, balík nevýhod a nějaké elementární potřeby, které je záhodno plnit. Já mohu popsat samozřejmě jen ty, se kterými jsem nějak pracoval.
Takže jdeme na to:
To první, co má uživatel běžně ve Windows. Značně děravý, špatně rozšiřitelný, omezený v omezování rozletu, standardy taktéž moc nebere v potaz. Jedinné plus je, že už aspoň bere v potaz inovace od konkurence a sem-tam něco přidá také. Stále platí, že je to to nejhorší, co lze mít - platí hláška o tom, že je to nejlepší software pro stáhnutí prohlížeče. Rozhodně ruce pryč.
Derivát IE, běžící jen na Windows. Rozšiřitelnost není stále dobrá, standardy taktéž stále na prd. Vzhledově je to také spíše konzerva. Co se zlepšilo, je omezování rozletu (lze snadno vypnout jednotlivé části) a tak znemožnit útočníkům použít chyby ve skriptech. K plusu mu také přičítám využití tabů v době, kdy se o tom IE ani nesnilo. Pokud už musíte mít IE, tak berte Avant.
Původně je to Netscape Navigator, jeden z nejstarších prohlížečů vůbec. To ovšem nic nemění na jeho kvalitách (ukázal, že otevřený vývoj je životaschopný i v pojetí firmou). Stávající verze je sice trochu fousatá a s některými novými standardy na štíru, ale co se možností rozšíření týče, tak nemá konkurenci. Díky rozšířením je tak možné omezit tok reklam či jiných nepříjemností na minimum, což je v základu vždy na dlouho, pro vše a s resetem. Děr v něm je prakticky minimum a pokud se nějaká objeví, tak do několika málo dní vyleze oprava. S rychlostí na tom ale není dobře, obzvlášť když je ověšený doplňky. Takže pokud máte rádi tuning prohlížeče, starší rozložení či jste závislí na vlastním image, berte Firefox.
Tento produkt, jehož vývojáři odstartovali několik afér, se vyznačuje kompaktním stylem, slušnou rychlostí, náhledy a v základu gesty s myší. Standardy taktéž dodržuje. Trochu složitější to je s ovládáním možností skriptů na stránkách (běží vše povolené, ne jen odněkud). Další nezvyk je změna vzhledu, kdy celá nabídka zmizela do titulkového pruhu (začala s tím), ale rozměr zbylých lišt spíše nakynul (nula od nuly...). S dalšími rozšířeními je to spíše průser (málo). Takže pokud chcete prohlížeč, který je all-in-one, tak jděte do Opery.
Nejmladší prohlížeč, za kterým ale stojí největší vyhledávač a jehož tvůrci od začátku vsadili na otevřený vývoj. Vzhledově jde o minimalistický prohlížeč, kdy z něj koukají akorát titulkový pruh, lišta s taby a rolovátka. Ale nenechte se vysmát, co se schopností týče (tedy rozšíření, hledání děr i vývojářských nástrojů), Firefoxu šlape na paty. Taktéž snaživě plní standardy. Mínus má u mne v pojetí správy - na vše se musí v tabu. Takže pokud žijete na ostří nože či máte netbook s malým displejem, berte ho.
Tak tohle je starý prohlížeč v KDE3. Není úplně mizerný (tyto pozice jsou dlouhodobě zadané), ale mouchy má. Nejvíce mi chyběly taby, respektive nemožnost nechat jejich lištu vždy otevřenou. Rozšiřování probíhá skrz úpravy celého KDE, zaražení scpritů jsem pro jistotu nenašel vůbec. Takže tady se též nepředvádí. Plus je, že standardy, co zná, aspoň respektuje. Výsledek - dneska jsou lepší volby.
Nakonec jsem si nechal příkazovou řádku. Asi byste nevěřili, že i z ní si lze listovat sítí. Nelze čekat kdovíjaké zázraky, ale na procházení stránek to stačí, tedy pokud na tohle myslel autor. A jelikož autoři jsou často šašci, co nemají o příkazové řádce valné mínění, tak zobrazená stránka podle toho vypadá. Nevím, zda-li jim někdo řekl o optimalizaci pro handicapované, ale asi ne... Na takovou optimalizaci a prohlížení je totiž Links jako dělaný. Když v Linuxu vedete čtečku Orca, není problém nechat si předčítat nějakou knihu (či kapitolu z knihy) jako zvukové pozadí a vedle páchat něco zcela jiného. Zpátky. Schopnosti jsou oškrábané na minimum, umí docela slušně pracovat s prostým textem (v Linuxu v grafické nadstavbě i se základními obrázky), skripty nemá, taby leda manuálně z řádek (do každého tabu 1x Links), moduly nic, standardy omezeně. vývoj je pomalý. Takže - jste masochisty?
Nyní musím povinně napsat jednu věc. Zde jsou prohlížeče, které jsem měl v ruce, které aspoň trochu znám a které patří mezi ty aspoň trochu důležité. Osobně navíc preferuji Firefox díky modulům (NoScript, AdBlock a FireBug jsou mé závislosti). Jinak prohlížečů je ke stovce a vědět o kažém je mimo můj rozsah. Stačí, když bude respektovat dohodnutá pravidla a normální stránky nemají problém (že, IE).