Na nabídku

Něco o mně


Co jsem zač?

Ač narozen jako drak jsem šotouš, pirát, cestovatel střihnutý vodou a sněhem, příznivce Linuxu, Trainzu, mobilního připojení, odtučněné komunikace a vtipné melodické či oddechové muziky. Cvok do počítačů, který, ač spíš tichý, má pusu pořádně prořízlou a nebojí se naplno o někom cokoliv říct.

Jsem svobodný, nezadaný, nekuřák (kouření mi vůbec vadí) s nevyřešenou budoucností.

Co a v čem dělam?

Intenzivně v PHP objektové programování za užití PhpStormu a znásilněného Notepadu2 a TotalCommanderu, dále se snažím trochu naučit Python a nakonec nějaké to adminování. Moje programovací aktivity lze vyjádřit takto: KWCMS, Laravel, Nette, Symfony, CakePHP, Joomla, OpenCart. Pak samozřejmě doplňky jako LESS, (My)SQL, Nginx, Docker, Git.

Doma mám vlastní server na x86, který používám ve vývoji a na sdílení prostředků jako tiskárny a místo na disku. Pak mám připraveno pár vykopávek na stavbu zkoušení provozu malého síťového uzlu . V počítačích se šťourám už prakticky od poloviny prvního stupně ZŠ (tenkrát to byl ještě DOS a Basic). Už pár roků poté jsem si začal vylepšovat počítač. Nedávno jsem narazil na Retrohernu, kam by se mé exempláře daly docela pohodlně přiřadit, ač jsou spíše z poslední doby, která by je mohla zajímat.

Trocha příkladůCo si myslíte o klukovi sotva na 2.stupni ZŠ, který tenkrát ve Win98 rozjel 40GB disk? - Mimochodem funguje dodnes. Nebo jak jsem v podobné době nacpal do počítače a rozchodil 2 CD mechaniky, 3 disky a 2 malé disketovky. Šlo o 486, později upravenou na Pentium 1. Či taková věc jako instalovat DOS pouhým překopírováním souborů ve správném pořadí či nechat jako zavaděč Win98 Dos z Win95? Také to stále běhá. Nebo nakonec jsem vyráběl Dosovou dávku, aby se instalace hry z více disket na uživatele tvářila, že je to od výrobce.

Různé běžné velké frameworky považuju na běžné stránky jako jsou ty osobní, blogy či malých firem za kanóny na vrabčáky a míru jejich blbuvzdornosti za příliš malou, takže občas vše kóduji úplně od začátku. Zkušenosti se Zendem 1 a Joomlou mi docela daly za pravdu. Nette též je chce příkazovou řádku a to je podle mne špatně. Pokud se s daným kódem jeden moc nemazlí, tak je zde ohromné riziko vzniku díry nebo problému s budoucí rozšiřitelností. Navíc na tento typ stránek je podle mne zločin používat běžné databáze, které však tyto frameworky beze zbytku vyžadují. Nejlepším přítelem k návrhům programů jsou pro mne bloky, soustava propisek a foťák a čas na šotoušení. A jedním z největších problémů Composer, protože ten vyžaduje věci, které jsou pro tyto projekty v podstatě zbytečné (fakt potřebujete SSH?). Ano, pokud dojde na cokoliv s uživatelskými vstupy (a tím nemyslím správu), tak to SSH je lék na vzniklé trable (které zajisté nastanou). To už je ale vývoj pro skutečný tým a ne pro pár sólo kousků vedle sebe.

Čím vším jsem prolezl?

Hnojem místní základní školy (místní sračky byly naštěstí vedle), v létě několika různými dětskými tábory (za zaznamenání stojí akorát Kamenice a Svor), programováním na gymnáziu Arabská a dvěma neúspěšnými pokusy se udržet na FELu.

K Linuxu jsem se dostal až na gymnáziu, ale zaujal mne svým přístupem. Tedy že si můžu nastavit cokoliv a nejsem omezený balíkem základních nastavení a když se něco podělá, tak se to dá zpravidla spravit jinak než reinstalací a ztrátou všeho nastavení. Navíc pro vývoj webových aplikací je daleko výhodnější, neboť na většině serveru už běží (jen ladit vzdáleně práci s htaccess je na přeshubu, neboť samo HTTP nezvládá mít víc virtuálních serverů na jedné IP, která je rozšířená o jméno serveru, a chce překlad DNS). Dál je na něm hezká virtualizace (ketrou sice novější Windows taky docela umí, ale eleganci správy to je stále o něčem jiném). Nakonec se mi líbí přenositelnost mezi stroji - zkuste vytáhnout Windows z jedné mašiny na druhou. Linux si akorát při startu krkne.

V poslední době dělám na svém frameworku (lepší varianta toho, na čem jede tohle). Jeden z mých hlavních požadavků byl na testování kódu. Takže se snažím mít vše co jde testováno unittesty. Potěšující je, že přechod na novější verzi programovacího jazyka díky tomu nezpůsobil mnoho problémů.

Celkem dlouho se věnuji problematice rozumného přenosu velkých souborů mezi uživateli stránek a jejich úložišti a zároveň ukládání informací do stromů a ne do tabulek. Z toho též vznikly hlavní části mnou prezentovaných kódů - KWCMS (framework se stromem jako základem), Upload Per Partes (nahrávání souborů) a Remote Request (stahování souborů).

V poslední době se též věnuji jazyku Python a udělal jsem několik portací kódu mezi verzemi 2 a 3. Zároveň mám i ideu portace kódu KWCMS do Pythonu, hlavně knihoven tabulek a formulářů. Což používaná struktura kódu celkem umožňuje.

Jak se se mnou domluvíte?

Kromě češtiny písemně beru angličtinu (včetně některých technických výrazů) a něco i francouzštiny. Ústně pomalu angličtinu a i něco francouzštiny. Všechno pokud možno dávkovat exaktně.

Co mne krká?

Snaha mne natlačit do škatulky, která fakt nesedí. To zpravidla znamená frontend, JavaScript a Scrum. Nejsem full-stack. Jsem backendový. A o něco radši mám vývoj vodopádem testů.

Plky o ničem, dělání se něčím víc než je skutečnost, rektální alpinismus, řízení a chod státu a způsob (velko)chovu zaměstnanců v moderním korporátním prostředí. Neschopnost říct, že na daném problému už tady někdo dělal a nechává tak lidi "koupat". Přehazování mezi řešiteli, když jeden to rozepsal a jiný bez znalosti jednotlivých záludností to má dokončit.

Jo, ještě způsob výuky některých předmětů, speciálně mechaniky ve fyzice a datlování lidí v dějepisu a hudební výchově. Ničit se biflováním dat nepotřebuji. Naopak souvislosti a podobnosti ukazuje málokdo.

Finální hodnocení je v jistém smyslu jednoznačné a já se za něj nestydím - pošuk v posádce.

Pro opravdové zájemce

cv_cze.pdfcv_cze.pdfcv_eng.pdfcv_eng.pdf

Soubory a složky 1 - 2 z 2

Ceník celé zábavy:

Pokud to myslíte se spoluprací vážně, tak jako freelancer za následujících podmínek:

  • Za každou započatou hodinu práce to je za 500 Kč. Pod tuto částku nemá cenu se vůbec bavit. 1 euro je pro tyto účely za 25 Kč. 1 americký dolar také za 25 Kč.
  • Základní konzultace do 2 hodin je zdarma, víc je placené hodinovou sazbou.
  • Funguje IČO, nejste s projekty sami. Ale nejsem plátce DPH.
  • Pro onsite je navíc v pracovní době započítána doprava. Navíc 10 Kč za 1 km cesty. Každým směrem zvlášť.
  • Externí náklady přefakturovávám dále (jako třeba založení nebo prodloužení domén).
  • Drupal backend je za 600 Kč / hod.
  • Wordpress / Joomla backend je od 650 Kč / hod. Protože jejich dokumentace je bída a hledání příčin problémů je o nervy.
  • OpenCart, PrestaShop taky od 700 Kč / hod. OpenCart je díra z definice a je tam téměř vždy zásah do frontendu.
  • Frontend věci jsou za 750 Kč / hod. Několikrát mi přistály věci jako backend, ale on to byl frontend. Rozmýšlejte si tedy zadání!
  • Refactoringy klidně i za 1000 Kč / hod. V závislosti na "plesnivosti" kódu. Staré, netypované špagety jsou samozřejmě dražší.
  • Běžně dělám odpoledne až napříč nocí - když na stránkách nejsou návštěvníci a případný průser se dá s klidem řešit.
  • Velké společnosti a zajímavé projekty mají možnost individuálních sazeb.
  • NDA se limitují na maximálně 10 let od odchodu. Bez vyjímky. Pokud si to chce vymoci zahraniční korporát, tak hodně nasrat. Při takovém jednání limit může spadnout na pouhý rok. A jméno dané firmy bude zveřejněno.
  • Zakázky mimo ČR se musí řešit individuálně - hlavně kvůli daním.
Petr Plšek, 182 00 Praha, me@kalanys.com